• חוויה ידידותית

  חרתנו על דגלנו להיות ידידותיים לאנשים ולסביבה. פשוט ככה. אנו מקשיבים לדיירים ולרעיונות שלהם ומעמידים לרשותם מערך תקשורת מתקדם לעדכונים, טיפים, מענה לפניות, סיוע מול ספקים ואפילו הפתעות קטנות. אנחנו מבינים כי בשנים הקרובות כולנו משפחה אחת גדולה.

 • חוויה מקצועית

  אנשים מפקידים בידנו את הדירות והבתים שלהם. אנחנו לוקחים את האמון הזה בשיא הרצינות. מעבר לשמירה על איכות בניה גבוהה ,חשוב לנו להבין מה עובר על שותפינו לתהליך ואיך אנחנו יכולים להפוך את החוויה לחיובית ככל האפשר. אנחנו חברה של אנשים שעובדת עם אנשים. 

 • חוויה אחרת

  נעשה הכול כדי שתקבלו את כל המידע ואת כל הכלים להבין, להרגיש בטוחים ואפילו ליהנות קצת מהחלקים בתהליך שלא כוללים קונגו ב-7 בבוקר. אנו מציעים גישה אחרת לגמרי היוצרת חווית בנייה רעננה וחדשה : חברותית, נעימה, ירוקה, אמינה ואופטימית.

 • האנשים

  צוות הניהול של אנשי העיר מורכב מהגרעין האיכותי ביותר של אנשים בעלי ניסיון ויכולת מוכחת בניהול מוצלח של פרויקטים מורכבים בלוחות זמנים מחמירים ביותר.

 • יחס אנושי

  אנו מאמינים במקצועיות ומקצוענות ללא פשרות, ויחד עם זאת, אנו מאמינים שניתן לשלב את זה עם הרבה ידידותיות: לאנשים סביבנו, ללקוחותינו וכמובן לסביבה.

 • תכנון ועיצוב

  הפרויקטים מתוכננים ע״י משרדי האדריכלים המובילים בארץ, בליווי ופיקוח מחלקת האדריכלות והתכנון הפנימית של חברת אנשי העיר.

 • ניסיון

  ניסין מוכח בהשלמת פרויקטים של חיזוק ובניה ופרויקטים של פינוי בינוי, החברה ביצעה את אחד הפרויקטים הראשונים במסגרת תמ״א 38 בתל-אביב

 • איתנות פיננסית

  לחברה הון עצמי ומוניטין רב שנים המאפשרים יזום ובניית פרויקטים עתירי מימון בהקפים של עשרות מיליוני שקלים ,ליווי בנקאי מלא לכל פרויקט ע״י בנק מוביל

 • מקצועיות

  אחת משש חברות הביצוע במאגר הקבלני של עיריית תל אביב לביצוע פרויקטים של תמ״א 1 ותמ״א 2, מובילים את איגוד חברת התמ״א 38 בלשכת הסחר

הפרויקטים שלנו

דברי הסבר לתכנית
תכנית המתאר תא/ 5000 מתבססת על "חזון העיר" אשר אושר על ידי מועצת העיר לפני שנים אחדות, תכנית המתאר מאמצת את הקווים האסטרטגיים שנקבען בחזון העיר כמטרות על : שמירה על מעמד העיר כמרכז כלכלי ותרבותי ף קידומה לעיר לכל תושביה ף ממשל עם פנים לאזרח, ופיתוח סביבה עירונית אטרקטיבית.

תכנית מתאר תל אביב

תמ"א 38 בתל אביב

במשך שש השנים מאז אושרה תכנית תמ"א 38 הוגשו עשרות בקשות להיתרי בניה מכח התמ"א בתל אביב, ומתוכם אושרו מספר מועט של בקשות .

העיר תל אביב מאופיינת באזורים ובשכונת בעלי אופי ומרקם שונה, בצפיפות הולכת וגוברת ומחסור מחריף בתשתיות לתושב (גני ילדים, מרפאות , כיתות לימוד ועוד).

מנגד פועלת העירייה לשמר את המרקם העירוני המיוחד ולכן נתפסת לא פעם ,ולפעמים שלא בצדק, כמערימה קשיים במימוש פרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38 המעמיסים על התשתית העירונית הקיימת.

מסמך מדיניות עיריית תל אביב בנושא תמ"א 38

במהלך השניים מאישור תכנית תמ"א 38 פעלה העירייה לנסח ולעדכן באופן שוטף מסמך מדיניות לפרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38, המסמך מפרט את התנאים לקבלת היתר בניה מכח תמ"א 38 (שנקבעו בהוראות התמ"א עצמה), קובע קווי מדיניות כלליים (החלים בכל העיר) המחדדים הוראות מסויימות בתמ"א ומתאימים אותן להקשר של העיר ת"א-יפו, ומתווה מדיניות לאזורים מיוחדים.

 

בעקבות תיקונים שונים שנוספו לחוק תמ"א 38 (תיקון 2 ותיקון 3) המקנים זכויות בניה נוספות, ניסיון מצטבר ובהתאם לתכנון תכניות מקומיות שונות כדוגמאת תכנית הרובעים, מעדכנת מעת לעת עיריית תל אביב את מדיניותה בנושא. עם זאת, למרות העידוכנים בחלק מהמקרים עדיין קשה לקבוע מהן זכויות הבניה הניתנות בחיזוק המבנה רעידות אדמה הן בהריסה ובניה והן בתוספת קומות.

ניתן לקרוא בהרחבה על מסמך המדיניות תל אביב בקישור הבא:מסמך מדיניות תל אביב.

 

הנחיות עיריית תל אביב לבניה מתוקף תמ״א 38

על מנת לסייע בהבנת הליך הוצאת היתר מתוקף תמ״א 38 בעיירית תל אביב, הוציאה העירייה חוברת הנחיות המאגדת את מדיניות העירייה והוועדה המקומית בנושא תמ״א 38

לקריאת החוברת לחץ : חוברת הנחיות לתמ״א 38 בתל אביב

תכנית הרובעים

 

 

 

תכנית הרובעים הופקדה להתנגדויות בחודש נובמבר 2012, התכנית מחלקת את העיר לרובעים ומסדירה את זכויות הבניה בכל רובע בעיר, בהגדרתה התכנית קובעת סל זכויות מקסימאלי לבניה חדשה ולתוספת בניה אשר מחד יעודד התחדשות מבני מגורים ברובעים השונים בעיר ומאידך יבטח שמירה על האופי והמרקם האורבני. תכנית הרובעים מטמיעה את תכנית תמ"א 38 על תיקוניה בנוסף לכל תכנית מקומית אשר קדמה לה, התכנית מבחינה בין בניה חדשה לתוספות בניה תוך קביעת סל זכויות נפרד לכל אחת מהאופציות.

לתכנית הוגשו התנגדויות רבות של תושבים הטוענים כי היא פוגעת בזכותם לממש תמ"א 38 בעיר, מהנדס עיריית תל אביב אף הגיש התנגדות לתכנית זו בעקבות תיקון 3 לחוק תמא 38. התכנית עדיין לא אושרה.

כיום קיימת אי בהירות בנושא זכויות הבניה הקיימות למגרשים בעיר, במגרשים מסוימים ישנה סתירה בזכויות הבניה הניתנות לפי מסמך המדיניות לבין הזכויות בתכנית הרובעים.  קישור לכתבה שהתפרסמה בנושא

חברת אנשי העיר בשיתוף איגוד חברות תמ"א 38 בלשכת המסחר הגישה אף היא התנגדות לתכנית הרובעים, לקריאה בנושא התנגדות לתכנית הרובעים לחץ : התנגדות לתכנית הרובעים

בתאריך 10.3.2103 התקיים דיון בוועדה מחוזית בנושא התנגדויות התושבים ומהנדס העיר לתכנית רובע 4, בעקבות הדיון המליצה הוועדה המחוזית לקבל את התנגדות מהנדס העיר ולאמץ חלק מהתנגדויות התושבים לרובע 4, להורדת קובץ המלצות וועדה מחוזית בעניין רובע 4 לחץ כאן

 

אנשי העיר בתל אביב:

עיקר פעילותה של חברת אנשי העיר הוא בתל אביב, החברה עובדת בשיתוף פעולה צמוד עם עיריית תל אביב, החברה פועלת באזורי ביקוש בתל אביב ומתמחה בפרויקטים ייחודיים ויוקרתיים עם סגנון עיצובי מיוחד, לחברה מספר פרויקטים שהסתיימו ופרויקטים בשלבי ביצוע מתקדם בעיר.

בנוסף החברה פעילה מאוד בקידום נושא התמ"א בתל אביב ומודעת היטב לדרישות העירייה ומגבלות הבניה בעיר.

אנשי העיר נמנים על מאגר הקבלנים המצומצם (7 חברות) של עיריית תל אביב ועזרה ובצרון לביצוע פרויקטים של תמ"א 38 בעיר, המאגר הוקם כחלק מתהליך מיון ארוך וקפדני של העירייה שבמסגרת נבחנו עשרות חברות במגוון תחומים כגון: איתנות פיננסית, ניסון בביצוע פרויקטים של חיזוק מבנים, סיווג קבלני והכשרות מתאימות בבניה, ניסיון ניהול פרויקטים מורכבים בבניה ועוד,

בשנת 2012 נבחרה חברת אנשי העיר להיכלל במאגר הקבלנים המורשים של עיריית תל אביב לביצוע תמ"א 38 ברחבי העיר

 

אנשי העיר בשיתוף עזרה ובצרון:

לאור ההתעניינות הרבה בפרויקטים של תמ"א 38 בתל אביב הן מצד יזמים והן מצד תושבים החלה עיריית תל אביב להסדיר את הנושא באמצעות החברה העירונית "עזרה ובצרון", תושבי תל אביב רשאים לפנות לחברת עזרה ובצרון לקבלת יעוץ וליווי מלא לפרויקט תמ"א 38 , חברת עזרה ובצרון תבצע בין היתר בדיקות היתכנות לבניין, תסייע בעריכת תכניות תפקח על תכנון וביצוע ותספק ליווי משפטי צמוד לתושבים, החברה תפנה את התושבים למספר קבלנים הנמצאים במאגר קבלנים מורשים שהקימה החברה (חברת "אנשי העיר" נבחרה להיות במאגר זה) 

להרחבה בנושא לחץ: תמ"א 38 בתל אביב- עזרה וביצרון

 

 

תמ"א 38, המיועדת לאפשר חיזוק מבנים להגנה מפני רעידות אדמה, הושקה לפני שש שנים, אך בתל אביב בוצעו מאז כארבעים פרויקטים בלבד במסגרתה.
בתחום התמ״א 38 פועלות מעל ל 800 !! חברות ברחבי בארץ, מסקר מקיף שערכה התאחדות הקבלנים נמצא שלכשמונים אחוז ! (80%) מהעוסקים בתחום תמ''א 38 אין את היכולות הנדרשות לביצוע פרויקט מורכב של בניה וחיזוק במסגרת תמ"א 38, במסגרת הסקר בדקה ההתאחדות: סייווג ויכולת קבלנית, ניסיון בחיזוק ותוספות בניה, עמידה בסטנדרטים מתאימים ועוד.
על מנת להסדיר את הנושא ולקדם את ביצוע תמ"א 38 בתל אביב, החליטה עיריית תל אביב במסגרת החברה העירונית עזרה וביצרון להרים את הכפפה ולנסות לאגד בניינים המעוניינים לבצע תמ"א 38 ולאחר מכן להפנות אותם לקבלנים ויזמים מתאימים.
עיריית תל אביב באמצעות החברה העירונית, עזרה ובצרון, תעמיד לרשות התושבים שירותיי יעוץ וליווי מלא לכל שלבי פרויקט תמ"א 38.
את ביצוע וניהול הפרויקטים בפועל יבצעו חברות אשר נבחנו בקפידה ע"י עיריית תל אביב וימצאו המתאימות ביותר ובעלות האמצעים והיכולות (ביצוע וסיווג קבלני ויכולת ופיננסיות) לביצוע פרויקטים של תמ"א 38 בעיר.
לצורך כך הוציאה חברת עזרה וביצרון מכרז מיון מוקדם לקבלנים ויזמים המעוניינים לבצע תמ"א 38 בתל אביב. מתוך הקבלנים אשר ייגשו למכרז, תבחר חברת עזרה וביצרון את הקבלנים המתאימים לביצוע תמ"א 38 בתל אביב והעומדים בסטדרטים המחמירים ביותר.
המכרז פורסם בחודש אוקטובר 2011 והמועד האחרון להגשה היה 31.10.11. לבקשת היזמים נדחה מועד ההגשה האחרון לתאריך 1.1.12.
תנאי הסף לעמידה בתנאי המכרז הינם גבוהים ביותר ומקיפים מגוון רחב של נושאים אך מבין כל הנושאים, הנושאים הבולטים הינם:

• איתנות פיננסית - הון עצמי מוכח ומחזור כספי גבוה במיוחד
• סיווג קבלני ויכולות ביצוע - סיווג קבלני בלתי מוגבל (ג' 5)
• וניסיון ביצוע בפועל של פרויקטים בתחום החיזוק לרעידות אדמה ותספות בניה.


חברת "אנשי העיר" ניגשה למכרז (תחת השם הרשום ברשם החברות: 141 תמ"א בע"מ) בשיתוף פעולה עם חברת י.ע.ז בנייה.
שתי החברות התמודדו יחדיו בקטגוריה של הקבלנים בעלי הסיווג הקבלני הגבוה ביותר (ג'5).
בתאריך ה- 13.03.12 בחרה חברת עזרה וביצרון את הקבלנים והיזמים אשר יבצעו תמ"א 38 בתל אביב במסגרת המאגר.

חברת "אנשי העיר" הינה מבין החברות הבודדות שעמדו בתנאי הסף ונבחרו למאגר הקבלנים המורשים של עזרה ובצרון ועיריית תל אביב

מצורפת כתבה שהתפרסמה בעיתון גלובס בתאריך 07.12.11:
התעניינות רבה של חברות קטנות לצד גדולות במכרז לביצוע עבודות תמ"א 38 במסגרת תוכנית חיזוק המבנים של חברת עזרה וביצרון. 30 חברות בנייה הגישו הצעות למכרז הקבלנים שפרסמה חברת עזרה וביצרון לפני כחודשיים. מדובר במכרז במסגרתו עתידה החברה לבחור מספר חברות שיהיו היחידות שיוכלו לבצע את הפרויקטים שתקדם במסגרת תמ"א 38 בעיר תל אביב.
ל'גלובס' נודע כי בין החברות שהגישו מועמדותן ניתן למצוא את אלקטרה בנייה, קבוצת לב העיר, אפרידר, גרין מבנים, 141 תמ"א בע"מ, קידר מבנים וצרפתי צבי ושות' חברה לבניין. היתרון בכניסה למאגר המדובר של עזרה וביצרון בעבור הקבלנים הוא שלעומת המצב היום במסגרתו הקבלן או היזם צריך לפעול מול הבניינים באופן עצמאי, לתכנן התוכניות ולקדמן בעירייה. מי שיזכה במכרז יקבל את הבניינים שכבר הסכימו לתהליך ולאחר שעזרה וביצרון ביצעה את הפעולות המקדימות כולל 'דחיפת' הפרויקט במוסדות התכנון.
המכרז צפוי להיסגר בתחילת ינואר כאשר תאריך אחרון להגשת הצעות הוא 1.1.2012. המכרז היה אמור להיסגר מוקדם יותר אולם נדחה בעקבות שיתוף פעולה בין עזרה וביצרון לארגון קבלני תל אביב-יפו-בת ים בתחום התמ"א 38. במסגרת שיתוף פעולה זה הוחלט לשנות את נוסח הדרישות מהחברות במכרז כך שבמקום רשימה אחת של קבלנים תהינה שתי רשימות שונות במאגר, קבוצה אחת שתכלול חברות גדולות עם סיווג המתאים לפרויקטים מורכבים בקנה מידה גדול וקבוצה נוספת שתכלול קבלנים קטנים יותר שאינם מסוגלים לבצע יותר מפרויקט אחד במקביל.
תנאי נוסף במכרז הוא שכל אחד מהקבלנים שיזכה להיכנס לרשימה המדוברת יידרש להפקיד סכום בגובה 300 אלף שקל עוד בטרם קיבל עבודת ביצוע אחת וזאת כדי לממן את בדיקות ההיתכנות של עזרה וביצרון לגבי הפרויקטים השונים העומדים על הפרק.
קבלנים אשר יעמדו בקריטריונים שנקבעו יגויסו לצורך מאגר שישמש את החברה להקמת הפרויקטים ברחבי תל אביב-יפו. אלי גינזברג, מנכ"ל עזרה וביצרון מספר כי עד כה פנו לחברה כ-2,500 משפחות מאזורים שונים בעיר וכבר החלו הליכים והרשמה לחיזוק הבתים במסגרת תמ"א 38. גינזברג הדגיש כי חשיבות פרויקט חיזוק המבנים עצומה וכך גם קידומה המהיר משום שעד כמה יושמו רק חיזוקים בודדים: "שש שנים עברו מאז אושרה התוכנית ומתוך כ-220 בקשות שהוגשו בתקופה זו לעיריית תל אביב-יפו, קיבלו אישורים רק 10%".

בחודש פבוראר 2015 ערך עיתון גלובס כתבה עם רון חן מנכ״ל חברת אנשי בעיר בנושא בחירת יזם וסיוע הרשות המקומית

לקריאת הכתבה:
התיאשתם מבחירת יזם, העירייה היא הכתובת

בתאריך ה- 22.3.06 אישרה ועדה המקומית בתל אביב-יפו את "מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38"
לאחר אישור הוועדה את המסמך אושרו שלושה תיקונים למסמך זה כאשר האחרון אושר ב 12/2012.
המסמך מפרט את התנאים לקבלת היתר בניה מכח תמ"א 38 (שנקבעו בהוראות התמ"א עצמה), קובע קווי מדיניות כלליים (החלים בכל העיר) המחדדים הוראות מסויימות בתמ"א ומתאימים אותן להקשר של העיר ת"א-יפו, ומתווה מדיניות לאזורים מיוחדים שנועדה להבטיח את שימור המרקם הייחודי שלהם.
מסמך מדיניות זה נועד לצייד את הועדה המקומית בכלים שיאפשרו לה לבחון בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח התמ"א ולקבל החלטות באופן מושכל, מקצועי ועקבי שיוכלו לעמוד במבחן משפטי וציבורי.
קבלת החלטות כזו תסייע בהשגת מטרת התמ"א, חיזוק מבנים, תוך שמירת מרקמים יחודיים בעיר ושיפור חזות המבנים. 
המסמך מתעדכן מעת לעת לפי הניסון המצטבר והסוגיות הנוספות שיעלו ויחייבו קביעת מדיניות של הועדה המקומית.
בהמשך לישיבת וועדה שהתקיימה ביום  7.11.2012 פורסם לאחרונה שינוי מספר 3 לסמך מדיניות עיריית תל אביב בנושא תמ"א 38.
לאחר שאושרו על-ידי הועדה המקומית, שולבו השינויים והסעיפים החדשים במסמך המדיניות החדש- שינוי 3.
 
שינוי מס' 3 למסמך עוסק בנושאים הבאים:
 • קווי מדיניות כלליים -  תוספת בניה במבנים נמוכים, מבנים לשימור, חניה, שטח מכסימלי של תוספת בניה וכו', הריסת מבנה ובנייה מחדש, חריגה מקווי בניין, מרחב מוגן, ניוד זכויות ועוד.
 • מדיניות אזורית – האזורים/השכונות/המתחמים בעיר סווגו לארבע קטגוריות, בהתאם להיקף תוספת הבניה שתותר בהם מכח תמ"א 38.  
 •  תמצית החלוקה:
  • שכונות שבהן תותר תוספת קומה לפי התמ"א כגון מעוז אביב, נאות אפקה, רמות צהלה, רביבים, רמת אביב ג', נווה אביבים, תכנית ל' וכו'.
  • שכונות ומתחמים שבהם בנייה צמודת קרקע כגון אפקה, תל ברוך, שיכון דן, צהלה וכו'- התוספות מכח התמ"א יותרו, למעט תוספת קומה, על מנת לשמור על הצביון של הבנייה הנמוכה באזור.
  • במתחמים מסויימים תתאפשר אף תוספת מעבר לקבוע בתמ"א, כך למשל במתחמים לאורך דרך נמיר ברמת אביב, לאורך רחוב ברודצקי, לאורך רחוב משה סנה, בחלק מנווה שרת ועוד.
  • מרכז העיר תותר תוספת קומה לבניינים על פי התמ"א עד לגובה של 5 קומות. במקביל מתמרצת הועדה בנייה חדשה בהתאם לתמ"א עד לגובה של 6 קומות, למעט באזור ההכרזה של אונסק"ו.
  • מזרח ודרום העיר הועדה מנחה את מהנדס העיר לקדם תב"ע לתוספת זכויות בנייה מעבר למה שניתן בתמ"א, בכפוף לבדיקה תכנונית באזורים; יפו ג', יפו ד', נווה עופר, יד אליהו, תל חיים, רמת הטייסים, נווה צה"ל, כפר שלם, נווה חן, ניר אביב, ליבנה, השיכונים בשכונת התקווה ובית יעקב

מנכ"ל חברת אנשי העיר, מר רון חן, הציג בישיבת הוועדה את עמדת איגוד חברות התמ"א 38 הפועלות בתל אביב והחברה העירונית להתחדשות עזרה ובצרון.

תיקונים 1 ו- 2 למסמך המדיניות

ב- 4.7.07 אישרה העירייה את שינוי מס' 1 למסמך

שינוי מס' 2 של המסמך נדרש משני טעמים עיקריים

שינוי מס' 2 לתמ"א 38 שאושר בממשלה בחודש פברואר 2010- שינוי זה "אימץ" קווי מדיניות אחדים מתוך מסמך הועדה המקומית (לעיתים תוך שינויים והתאמות), כך שנדרש ביטול או שינוי סעיפים מסויימים במסמך. בנוסף, שינוי 2 לתמ"א מאפשר לועדה המקומית להתיר הריסת מבנה והקמתו מחדש בתוספת הזכויות שהתמ"א מעניקה (כמובן אם המבנה עומד בקריטריונים של תמ"א 38 לתוספת הזכויות). מסמך הועדה המקומית צריך להבהיר ולחדד את האפשרויות והמגבלות בנושא.
הצעת שינוי מס' 2 למסמך המנחה הוצגה בפני הועדה המקומית בישיבתה ביום 23.6.2010. הועדה החליטה על הקמת ועדת משנה שתדון בהצעת השינוי ותגבש את המלצותיה. ועדת המשנה קיימה שלוש ישיבות והמלצותיה הובאו לדיון בועדה המקומית בישיבתה ביום 2.2.2011.
הועדה החליטה שלא לדון בהצעות השינוי למסמך המנחה וקבעה כי ועדת המשנה הנ"ל תשוב ותתכנס כדי לזהות את ההצעות שאינן שנויות במחלוקת. בישיבת ועדת המשנה ביום 8.3.2011 התגבשה הסכמה על ההצעה לסווג את אזורי העיר ל- 4 קטגוריות בהתאם לאופן החלת תמא 38 בהם (כמתואר בחלק ג1 של המסמך המנחה), והוחלט להביא את המסמך לדיון בועדה המקומית.
בעקבות הדיון שנערך ב- 6.4.2011 והערות חברי הועדה שהועברו לאחר הדיון, נערכו מספר שינויים במסמך.

קישור לכתבה בכלכליסט מתאריך 13.04.11.

 

 

מעוניניים לקדם תמ״א 38 בבניין שלכם ?

פנו אלינו